mega888 5. RAJD „ZĘBA”

5. RAJD „ZĘBA”

2023_VI_17_Rajd_ZEBA_bis.jpg

W dniu 17 czerwca br. (sobota) na trasie Szczecyn – Wólka Szczecka (gm. Gościeradów, pow. kraśnicki) odbędzie się 5. edycja Rajdu Pamięci im. cc. mjr. Leonarda Zub-Zdanowicza ps. Ząb. Wydarzenie upamiętnia walkę Narodowych Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej oraz jest hołdem dla ofiar jednej z największych pacyfikacji ludności wiejskiej podczas okupacji niemieckiej. Trasa wiedzie przez tereny historycznych działań oddziałów partyzanckich NSZ na Lubelszczyźnie. W ramach Rajdu odbędzie się piknik militarno – historyczny z licznymi atrakcjami - niespodziankami.
Wydarzenie objął Patronatem Honorowym Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda W komitecie honorowym znaleźli się m.in. członkowie rodziny bohatera (córka Małgorzata i syn Meliton Zub – Zdanowicz) oraz kombatanci NSZ.
Głównym organizatorem jest Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. 1 Pułku Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ.

Zapraszamy - program poniżej.

Fotorelacja z wydarzenia na fb organizatorów   https://www.facebook.com/GRHim1PulkuLegiiNadwislanskiejZiemiLubelskiejNSZ/
oraz GOK w Goscieradowie https://www.facebook.com/GOK.Goscieradow

17 czerwca 2023
12:00 - Szczecyn - modlitwa NSZ, przywitanie uczestników, Apel Pamięci, salwa honorowa, złożenie kwiatów pod pomnikiem ofiar pacyfikacji z 2 lutego 1944;
12:30 – 13:30 - marsz pieszy na trasie Szczecyn - Wólka Szczecka (ok. 4 km);
14:00 - piknik historyczno - edukacyjny, poczęstunek, pokaz musztry kawaleryjskiej, strzelnica, tor przeszkód, konkursy, śpiewanie pieśni patriotycznych, projekcja filmu.

Uwaga z Lublina będzie podstawiony nieodpłatny autokar - Plac Zamkowy, godz. 10:00, zgłoszenia pod adresem mailowym - Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

2019-06-15_Bgrm._ZEBA_bis_1.jpg

Biogram w dużym formacie (elektronicznym) można uzyskać po uprzednim kontakcie z Fundacją.

Mjr cc. Leonard Zub-Zdanowicz (1912-1982) walczył w tzw. kampanii wrześniowej 1939 roku, a następnie m.in. pod Narvikiem (w ramach Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich) oraz w szeregach Samodzielnej Brygady Spadochronowej. W Wielkiej Brytanii przeszedł szkolenie spadochronowe i jako „cichociemny” został zrzucony w nocy z 1 na 2 września 1942 roku do Polski z przydziałem do pracy w organizacji dywersyjno – sabotażowej „Wachlarz” Armii Krajowej. Podczas lądowania złamał nogę. Kontuzja znacznie ograniczyła możliwości pracy konspiracyjnej. Ostatecznie od czerwca 1943 roku znalazł się w szeregach Narodowych Sił Zbrojnych i został skierowany na Lubelszczyznę gdzie organizował oddziały partyzanckie tworząc z nich jesienią 1943 roku 1 Pułk Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej, którego część zasiliła później szeregi Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Sam Leonard Zub-Zdanowicz objął w Brygadzie funkcję szefa sztabu. Brał udział w wielu akcjach zbrojnych przeciwko okupantom niemieckim i partyzantom komunistycznym, a także w akcji wyzwolenia kobiecego obozu koncentracyjnego w czeskim Holiszowie. Po zakończeniu działań wojennych został przyjęty do II Korpusu Polskiego we Włoszech. W 1952 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych gdzie pozostał aktywnym działaczem środowiska polonijnego. Zmarł 12 sierpnia 1982 roku w miejscowości Waterbury w stanie Connecticut. Pochowany na Cmentarzu Polskich Weteranów w Doylestown.
Odznaczony m.in. Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (pośm.), Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego (pośmiertnie).

Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości, VI 2023 r.

2023_VI_17_Rajd_ZEBA_prgrm._bis.jpg