mega888 Wrocław: XV Zjazd „Klubu Pod Baobabem”

Wrocław: XV Zjazd „Klubu Pod Baobabem”

W imieniu Zarządu Towarzystwa „Klubu Pod Baobabem” we Wrocławiu mam zaszczyt zaprosić na Jubileuszowy XV Zjazd

Członków Stowarzyszenia „Klub Pod Baobabem” oraz obchody 25-lecia Towarzystwa ”Klubu pod Baobabem” we Wrocławiu.
Zapraszamy 11.09.2014, do Sali Oratorium Marianum mieszczącej się w głównym budynku Uniwersytetu Wrocławskiego, plac Uniwersytecki 1, godzina spotkania 17.00.
W programie:
Wprowadzenie sztandaru
Hymn państwowy
Powitanie gości przez Prezesa Towarzystwa „Klubu Pod Baobabem” Panią Marę Dutkiewicz oraz krótkie podsumowanie działalności Towarzystwa
Przemówienia zaproszonych gości
Pieśń członków Towarzystwa przygotowana na Jubileuszowy Zjazd
Recital słowno-muzyczny
W tym historycznym wydarzeniu będą brali udział członkowie Towarzystwa z całego świata, na czele z Panią Prezydentową Karoliną Kaczorowską.
Towarzystwo „Klub pod Baobabem” powstało we Wrocławiu 7 kwietnia 1989 r. Skupia ono b. zesłańców na Sybir, w tym grupę dzieci, którzy z Armią gen. Władysława Andersa opuścili nieludzką ziemię i poprzez Persję, Indie dotarli do b. kolonii brytyjskich we Wsch. I Płd. Afryce. Pobyt tam około 19 000 Polaków w 22 osiedlach – większości społeczeństwa jest dalej mało znany. Byli Afrykańczycy z lat 1942-1948 – dziś członkowie „Klubu pod Baobabem” swoją działalnością starają się tę lukę w historii najnowszej uzupełnić. Dotychczas zebrane dokumenty, zdjęcia, pamiętniki, rysunki, olejne obrazy, napisane wspomnienia, opracowane monografie osiedli, wydane publikacje – znalazły swoje miejsce w Izbie Pamięci – w Sanktuarium Golgoty Wschodu przy ul. Wittiga 10. Klub szerzył wiedzę o pobyciu Polaków w Afryce na spotkaniach z młodzieżą szkolną, z harcerzami, na zebraniach innych organizacji, wydając biuletyny z 15 zjazdów, organizując wystawy fotograficzne. Członkowie Klubu utrzymują stały kontakt z koleżankami i kolegami (z Anglii, USA, Kanady, Australii, Afryki) poprzez wymianę korespondencji, udział w zjazdach, wycieczkach do wybranych osiedli oraz włączaniu się do podejmowanych akcji na rzecz ocalenia bytności Polaków na tułaczym szlaku (kościoły, cmentarze – Uzbekistan, Persja, Afryka).
Ilona Gosiewska,                                  Maria Dutkiewicz
Prezes Zarządu                                     Prezes Zarządu
Stowarzyszenia Odra-Niemen                 Towarzystwa „Klubu pod Baobabem”
Koordynator projektu                             Organizator projektu