mega888 II Wojewódzki Konkurs Historyczny „W hołdzie bohaterom”

II Wojewódzki Konkurs Historyczny „W hołdzie bohaterom”

„… Bohaterowie wielkich dni (…)
O was historia nie zapomni…”

Antoni Słonimski

Gimnazjum nr 9                                                   Fundacja Niepodległości
            im. cc. mjra Hieronima Dekutowskiego
            ps. „Zapora”
II Wojewódzki Konkurs Historyczny
„W hołdzie bohaterom”
1 sierpnia 2014 roku minęła 70. rocznica wybuchu powstania warszawskiego, największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Konkurs jest poświęcony pamięci bohaterów – uczestników powstania warszawskiego, którzy toczyli heroiczny bój o wolną Polskę.
Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Odbywa się w dwóch kategoriach: plastycznej i literackiej.
Prace konkursowe należy składać do dnia 3 października 2014 r.
Regulamin konkursu na www.gimnazjum9.lublin.pl oraz poniżej:

II Wojewódzkiego Konkursu Historycznego „W hołdzie bohaterom”

Organizatorzy:

Gimnazjum nr 9 im. cc. mjra Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” w Lublinie

Fundacja Niepodległości, Lublin (współpraca)

Cele:

-         zapoznanie młodzieży z bohaterami, miejscami i wydarzeniami związanymi z powstaniem warszawskim,

-         kształtowanie pamięci historycznej oraz postawy szacunku dla bohaterów walczących o wolną Polskę,

-         wpajanie ideałów wolności i niepodległości,

-         budowanie autorytetów,

-         rozwijanie uzdolnień młodzieży oraz poszerzanie zainteresowań literackich, artystycznych, historycznych.

1. Konkurs ma zasięg wojewódzki.
  2. Przedmiotem konkursu są zagadnienia związane z walką o wolność i niezawisłość Polski, ze szczególnym uwzględnieniem działań podejmowanych w czasie powstania warszawskiego.
  3. Konkurs jest realizowany w dwóch kategoriach:
  4. Prace wraz z kartą zgłoszenia uczestnika (Załącznik nr 1) należy dostarczyć osobiście lub przesłać na adres:
  5. Prace przesyłane na konkurs nie mogą być pracami zgłaszanymi na inne konkursy.
  6. Jury powołane przez Organizatora będzie oceniać prace:

Konkurs jest poświęcony pamięci bohaterów - uczestników powstania warszawskiego, największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Heroiczny bój, pomimo militarnej klęski, na zawsze powinien pozostać w narodowej pamięci. Powstanie planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Obok dorosłych do walki powstańczej stanęły warszawskie dzieci. Zasłynęły z ogromnej odwagi i determinacji.

Konkurs ma na celu zachowanie pamięci o bohaterach – uczestnikach powstania warszawskiego, także o tych, którzy związani byli z Lubelszczyzną.

- plastycznej   (w 3 grupach wiekowych):

a)            dla szkół podstawowych (kl. 5-6). Uczestnicy wykonują (dowolną techniką nieprzestrzenną w formacie A3 w poziomie) pracę plastyczną, poświęconą działalności najmłodszych uczestników powstania – warszawskich dzieci;

b)            dla gimnazjów (kl. 1-3) oraz szkół ponadgimnazjalnych (kl. 1-2). Uczestnicy wykonują (dowolną techniką nieprzestrzenną w formacie A2) plakat - skierowany do młodzieży - na temat powstania warszawskiego.

-literackiej      (w 3 kategoriach wiekowych):

a)            dla szkół podstawowych (kl. 5-6) oraz gimnazjów (kl. 1-3). Uczestnicy przygotowują dziennik małego powstańca. Dopuszcza się prace o objętości od 2 do 4 stron znormalizowanego tekstu formatu A4;

b)            dla szkół ponadgimnazjalnych (kl. 1-2). Uczestnicy przygotowują pracę historyczno-literacką w formie eseju. Praca powinna dotyczyć losów (od udziału w powstaniu warszawskim aż do śmierci) jednej z wymienionych postaci – uczestników powstania, którzy związani byli z Lubelszczyzną:

Zbigniew Baucz „Baryka”,                               Maria Borkowska „Marysia”,
Wiesław Chrzanowski „Poraj”,                      Robert Drzewiecki „Andrzej”,
Zofia Klepacz „Siostra”,                    Jan Krzysztof Markowski „Krzysztof”,
Halina Krystyna Wacław „Blanka”,               Karol Ziemski „Wachnowski”,
Antoni Władysław Żurowski „Bober”.

Dopuszcza się prace o objętości od 3 do 6 stron znormalizowanego tekstu formatu A4.

Zadaniem uczestnika konkursu jest wykazanie wpływu udziału w powstaniu warszawskim na dalsze losy opisywanej postaci. Praca konkursowa nie może być jedynie życiorysem wybranej osoby.

Gimnazjum nr 9 im. cc. mjra Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”

ul. Lipowa 25

z dopiskiem „W HOŁDZIE BOHATEROM – KONKURS”

do dnia 3 października 2014 roku (decyduje data stempla pocztowego).

-         wykonane indywidualnie,

-         spełniające wymogi formalne i merytoryczne.

Jurorzy wezmą pod uwagę:

-         oryginalność ujęcia tematu,

-         estetykę pracy,

-         poprawność merytoryczną, stylistyczną i ortograficzną.

Jury przyzna I, II i III miejsce w kategorii plastycznej oraz literackiej dla poszczególnych grup wiekowych. Jury zastrzega sobie prawo do przyznania równorzędnych miejsc oraz wyróżnień.

1. Prace nadesłane po terminie oraz nie spełniające wymogów formalnych nie będą oceniane.
  2. O wynikach konkursu opiekunowie laureatów zostaną poinformowani (drogą mailową lub telefonicznie) do dnia 17 października 2014 roku.
  3. Organizatorzy nie zwracają nadesłanych prac i zastrzegają sobie prawo do ich publicznej prezentacji bez honorarium za prawa autorskie.
  4. Udział w konkursie jest równoznaczny z akceptacją regulaminu i wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych uczestnika oraz publikację jego wizerunku przez organizatorów konkursu
    (w rozumieniu Ustawy z dn. 27 sierpnia 1997 r. O ochronie danych osobowych, Dz.U z 1997 r. Nr 133,
    nr 883).

Rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się dnia 22 października 2014 roku o godz. 10.30
w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie przy ul. Spokojnej 4.