mega888 Otwarcie Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”

Otwarcie Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”

2017 12 11 1893kopia 2017 12 11 1887 Q1kopiaOtwarcie Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”
W dniu 11 grudnia br. nastąpiło uroczyste otwarcie Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem” – Oddziału Muzeum Lubelskiego. Muzeum powstało w 1979 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Byłych Więźniów Politycznych Zamku Lubelskiego. Mieści się w celach byłego aresztu niemieckiego gestapo z okresu II wojny światowej.Po remoncie Muzeum przy ul. Uniwersyteckiej 1 w Lublinie uzyskało nową aranżację i jak podkreślano wreszcie godnie upamiętni ofiary niemieckiego totalitaryzmu, które były tam przetrzymywane i torturowane.
Jedną z takich grup były tzw. Rawensbriczanki – lubelskie harcerki, często niepełnoletnie, które po nieludzkich przesłuchaniach trafiły na dalszą katorgę do Konzentrationslager Ravensbrück w III Rzeszy.

Uroczystości objęły:
- Mszę św. w intencji więźniów Zamku Lubelskiego w k-le Akademickim KUL JPII
- prezentację historii Muzeum Martyrologii „Pod Zegarem”
- wystąpienia okolicznościowe (m.in. Prezydenta Miasta Lublin dr. K. Żuka)
- zwiedzanie odnowionego muzeum (m.in. cel więziennych) i ekspozycji oryginalnych pamiątek, artefaktów z tamtego okresu).
Zachęcając do zwiedzania placówki podpisujemy się pod życzeniami O. Grzegorza Kluzy OP wyrażonymi podczas homilii, aby muzeum nie było lamusem lecz miejscem muzy pomimo że traktuje o tak tragicznych wydarzeniach z naszej historii.

Foto relacja z Muzeum „Pod Zegarem” na tej stronie w zakładce „Multimedia” – „Galeria”.

Jan Fedirko, Fundacja Niepodległości