mega888 Promocja książki Kajetana Rajskiego "Wilczęta"

Promocja książki Kajetana Rajskiego "Wilczęta"

W środę 14 maja w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie miała miejsce promocja książki Kajetana Rajskiego „Wilczęta. Rozmowy z dziećmi Żołnierzy Wyklętych”. Spotkanie otworzył Paweł Polkowski z wydawnictwa Pro Patria. Gości powitała dyrektor Muzeum p. Agnieszka Adamczak – Strach. Następnie wystąpił wiceprezes Fundacji Niepodległości, Przemysław Jaśkiewicz dziękując za zaszczyt współwydawania tej książki która wpisuje się w kontynuację działań podjętych w ramach Roku Żołnierzy Wyklętych. Pani Zuzanna Kurtyka w poruszającym przemówieniu opowiedziała o swoim mężu Januszu Kurtyce, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem. Profesor Krzysztof Szwagrzyk w swoim wystąpieniu przekonywał zebranych do zmiany nazwy „Żołnierze Wyklęci”, wzorem innych państw, na inną ładniejszą, godniejszą. Opowiedział również o pracach na „Łączce”.

Głównym punktem programu były jednak wystąpienia kilku bohaterów książki: Adama Brońskiego, Marka Franczaka i Janusza Niemca (syna mjra Antoniego Żubryda). Opowiadali oni o swoich, siłą rzeczy bardzo mglistych wspomnieniach o ojcach, o trudach życia z piętnem „dziecka bandyty” i o obronie swojego honoru i honoru ojców. Janusz Niemiec opowiadał, że był najmłodszym aresztowanym gdyż nakaz dotyczył personalnie jego – 5 letniego dziecka. Wstrząsająca była jego opowieść o spotkaniu i procesie mordercy jego rodziców, agenta UB. Sprawa została, mimo ewidentnych dowodów winy, umorzona.

Po trwającym prawie 2 godziny spotkaniu można było nabyć książkę oraz płytę Tadka Polkowskiego „Niewygodna prawda”.

Książka będzie dostępna w sklepie internetowym Fundacji Niepodległości.

Zobacz relację wideo

Przemysław Jaśkiewicz