mega888 Ekspedycja archeologiczna na Wołyniu - sezon 2014

Ekspedycja archeologiczna na Wołyniu - sezon 2014

Dzień po wyborach (w Polsce i na Ukrainie) rusza międzynarodowa ekspedycja polskich i ukraińskich archeologów wspólnie dokonująca od kilku lat ekshumacji pomordowanych podczas II wojny światowej (przez NKWD, Niemców i ofiary Rzezi Wołyńskiej) obywateli II RP. W 2014 r. planowane jest kolejne rozszerzenie prac. Uzgodnione z ROWPiM prace poszukiwawcze i ekshumacyjne mają objąć:

1. Żołnierzy KOP (Polesie Wołyńskie – jeziora Szackie i okolice Sarn)
  2. Ofiary Rzezi Wołyńskiej (Ostrówki i Wola Ostrowiecka – kolejny sezon)
  3. Włodzimierz Wołyński (Grodzisko – 4/5 sezon)

W większości z tych działań Fundacja Niepodległości uczestniczy od lat, zaś w br. pragniemy włączyć się we wszystkie ww działania.

Obie strony – polscy i ukraińscy naukowcy - dążąc do podniesienia prac na wyższy poziom merytoryczny i naukowy dążą do:

- rozpoczęcie na szersza skalę badań historycznych związanych z mordami np. na grodzisku we Włodzimierzu Wołyńskim

- rozpoczęcie gromadzenia i zabezpieczania materiału genetycznego.

Pilne wydaje się zwłaszcza to drugi zadanie – wziąwszy pod uwagę technologie prac oraz sytuację polityczną, a przede wszystkim potrzebę stworzenia Bazy Genetycznej Polaków Pomordowanych na Kresach". Pozwoli ona na identyfikację ofiar – przywrócenie naszych rodaków zbiorowej pamięci, a także ich rodzinom.