mega888 Rocznica śmierci Stanisława Łukasika „Rysia”

Rocznica śmierci Stanisława Łukasika „Rysia”

1 czerwca w kościele w Konopnicy odprawiona została msza św. za duszę śp. Kpt. Stanisława Łukasika ps. Ryś i jego żołnierzy w 65. Rocznicę mordu sądowego w mokotowskim więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie.

S. Łukasik „Ryś” urodzony w 1918 r. w Lublinie, mieszkał w Motyczu. Podczas Kampanii Wrześniowej 1939 r. walczył w 23 pp w składzie 27 DP w ramach Armii Pomorze. Uniknął niewoli i po powrocie w rodzinne strony w październiku włączył się do działań konspiracyjnych. Początkowo w Związku Czynu Zbrojnego, później Polskiej Organizacji Zbrojnej, a od 1942 r. w Armii Krajowej. Był dowódcą rejonowej bojówki. Od początku 1944 r. stał na czele oddziału partyzanckiego, który wchodził w skład 8 pp. Wraz z I batalionem „Młota” został rozbrojony przez sowietów w Polanówce, lecz szczęśliwie zbiegł. W sierpniu 1944 r. uwięziony na ul. Chopina 18, skąd także uciekł. Od początku 1945 r. znów na czele oddziału (w Zgrupowaniu Oddziałów Partyzanckich mjra Hieronima Dekutowskiego „Zapory”). W ramach amnestii „Radosława” ujawnił się i wyjechał na ziemie odzyskane. Powrócił na przełomie 1945 i 1946 r. Znów dowodził oddziałem zbrojnym. Wraz z „Zaporą” wyjechał z Lubelszczyzny we wrześniu 1947 r. Aresztowany w Nysie 16 września 1947 r. Wyrokiem sądu z listopada 1948 r. skazany na śmierć. Bierut nie skorzystał z prawa łaski. Zamordowany 7 marca 1949 r. wraz z „Zaporą” i 5 innymi skazanymi w tym samym procesie.
Zrehabilitowany w 1992 r. Odznaczony Krzyżem Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych i Orderem Odrodzenia Polski (pośmiertnie).
W 2012 r. odnaleziony na kwaterze „Ł” cmentarza powązkowskiego. Zidentyfikowany jako jeden z trzech pierwszych pośród wydobytych z tego cmentarza przez prof. K. Szwagrzyka (IPB).
Podczas uroczystości przy pomniku w Konopnicy wystąpił z okolicznościową prelekcją dr Piotr Gawryszczak.