mega888 TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ KAWALERII - DZIEDZICTWO ZOBOWIĄZUJE

TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ KAWALERII - DZIEDZICTWO ZOBOWIĄZUJE

WWW 2021 09 19 Hrubieszow foto Maciej Szymczak 1Na zakończenie kawaleryjskich zawodów towarzyszących VII Świętu Strzelca Konnego w Hrubieszowie, uczestnicy wykonali tradycyjną rundę honorową – w tym roku dedykując ją jednostkom Sił Zbrojnych RP, które kontynuują dziedzictwo polskiej kawalerii z 18 Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka, 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego im. mjr. Henryka Dobrzańskiego "Hubala" oraz 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora".

Strzelec Tomasz Niderla, reprezentujący Szwadron im. 2 Pułku Strzelców Konnych wygrał główną nagrodę w konkurencjach kawaleryjskich — władania lancą i szablą konno — zawodów towarzyszących Świętu Strzelca Konnego, które zakończyło się w niedzielę 19 września 2021 r. Tradycyjnie nagrodą była replika szabli oficerskiej wz. 1921, używanej w kawalerii II Rzeczypospolitej.

Hrubieszowskie święto nie tylko upamiętniało słynny Pułk stacjonujący przed wojną w miasteczku, ale także promowało kontynuację dziedzictwa polskiej kawalerii w nowoczesnych Siłach Zbrojnych RP. Wydarzeniu towarzyszył festyn patriotyczny „Kawaleryjskie dziedzictwo zobowiązuje” – a w jego ramach pokazy uzbrojenia i wozów bojowych jednostek 18. "Żelaznej" Dywizji Zmechanizowanej, utworzonej 3 lata temu na wschodzie Polski, oraz 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego i 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

1 Warszawska Brygada Pancerna zaprezentowała czołg Leopard 2A5, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich udostępniła publiczności samobieżny moździerz M-120 Rak oraz Samobieżny Przeciwlotniczy Zestaw Rakietowy POPRAD. Można było spotkać drużynę strzelców wyborowych z 19 Chełmskiego Batalionu Zmechanizowanego ze specjalistycznym uzbrojeniem. PPK Spike, moździerze M-120 i LM-60 prezentował 3 Zamojski Batalion Zmechanizowany. Swoje nowoczesne wyposażenie i uzbrojenie prezentowali też żołnierze zamojskiego 25 batalionu lekkiej piechoty z 2LBOT. Dzięki współgospodarzom wydarzenia – 2 Hrubieszowskiemu Pułkowi Rozpoznawczyemu – można było poznać wyposażenie spadochronowe i uzbrojenie zwiadowców z jednostki, która bezpośrednio dziedziczy tradycje przedwojennego 2 Pułku Strzelców Konnych.

Współorganizatorzy wydarzenia z Fundacji Niepodległości podkreślali, że inspiracją dla charakteru tegorocznego festynu patriotycznego podczas Święta Strzelca Konnego, były słowa dowódcy 2 Hrubieszowskiego Pułku Rozpoznawczego, płk. Jakuba Garbowskiego, który w zeszłym roku, w rozmowie z "Polską Zbrojną", podkreślał, że kawaleryjskie dziedzictwo zobowiązuje, a żołnierze nowoczesnej jednostki wojskowej, pomimo zmiany domeny walk, na co dzień czerpią z ducha kawalerii. Dzisiaj oznacza to sposób podejścia do wykonywania zadań – z inicjatywą, dynamicznie, zawsze elastycznie adaptując się do każdych warunków.

Wśród widowni, szczególnie wdzięczni za możliwość poznania sprzętu kawalerzystów nowoczesnych Sił Zbrojnych RP, byli uczniowie klas wojskowych Zespołu Szkół w Karczewie, którzy właśnie rozpoczęli intensywne szkolenie spadochronowo-strzeleckie na obiektach szkoleniowych w Zamościu. Dodatkową lekcją historii dla młodej widowni w Hrubieszowie była prezentacja historycznych pojazdów wojskowych w barwach jednostek kawaleryjskich Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie z lat II wojny światowej z kolekcji lubelskiej Fundacji Niepodległości.

Po zakończeniu zakończeniu rywalizacji kawalerzystów w konkursie władania lancą i szablą, współczesne i historyczne pojazdy jednostek kawaleryjskich zaprezentowały się we wspólnej paradzie. Nowoczesny sprzęt wojskowy przejechał w Hrubieszowie po torze, na którym w 1934 rozegrano Konne Mistrzostwa Wojska Polskiego „Militari”.

VII Święto Strzelca Konnego było objęte Narodowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Patronami Honorowymi wydarzenia byli: Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski oraz Burmistrz Miasta Hrubieszowa Marta Majewska.
Święto Strzelca Konnego bierze udział w Programie „Warto być Polakiem”, którego organizatorem jest Samorząd Województwa Lubelskiego.

Współorganizatorami wydarzenia byli: Szwadron Ziemi Hrubieszowskiej im. 2 Pułku Strzelców Konnych, Miasto Hrubieszów, 2 Pułk Rozpoznawczy im. mjr. Henryka Dobrzańskiego "HUBALA" oraz Fundacja Niepodległości.
Wsparcia finansowego udzielił Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Darczyńcami byli Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza oraz Fundacja PWPW. Sponsorami - Grupa Azoty Puławy S.A. i PGE Dystrybucja S.A. Dziękujemy za wsparcie budowania pamięci historycznej Polaków.
Patronaty medialne nad Świętem Strzelca Konnego w Hrubieszowie: Grupa Fratria – portal wPolityce.pl, tygodnik Sieci, magazyn Sieci Historii, internetowa telewizja wPolsce.pl; Polska Zbrojna, Polskie Radio Lublin, TVP INFO oraz TVP 3 Lublin.

FN Hrubieszow Swieto Strzelaca Konnego Plakat 100x70 2021 WWW