Wołyń - pamiętajmy pamiętać
Wołyń 2016. ReGeneracja - relacja z wyjazdu część pierwsza
Rozpoczynamy cykl relacji z wakacyjnych wyjazdów na Ukrainę i Białoruś w celu porzadkowania cmentarzy polskich. Na początek rozpoczynamy pierwszą częścią obszernej relacji z wyjazdu na Wołyń pod nazwą "Wołyń 2016. ReGeneracja". Życzymy miłej lektury
Wołyń to kraina na poły mityczna, miejsce skąd wywodzą się wybitni polscy poeci, duchowni, wodzowie, ludzie zasłużeni dla Rzeczypospolitej. Na polskiej mapie pamięci Wołyń po raz pierwszy pojawił się, choć na krótko już za czasów Bolesława Chrobrego (XI wiek), by dopiero za królowania ostatniego z Piastów na polskim tronie Kazimierza Wielkiego (XIV wiek) zaistnieć na trwale. Ostatecznie został włączony w granice Korony decyzją Unii Lubelskiej (1569 r.) i od tej pory dzielił wspólne dzieje z Rzeczpospolitą będąc świadkiem jej wielkości i upadków. Dziś jedynym świadectwem polskości Wołynia uświęconego kilkusetletnią obecnością Polaków na tej ziemi pozostały cmentarze. Zaniedbane, opuszczone, porzucone na pastwę Czasu i jego służki Zapomnienia. To z nimi przyszło nam zmagać się podczas 17 dni pobytu na Ukrainie podczas tegorocznego obozu wakacyjnego.
Czytaj więcej: Wołyń 2016. ReGeneracja - relacja z wyjazdu część pierwsza
Zbiórka zniczy na kresowe cmentarze (+ zdjęcia)
Jest czas Pamiętania i czas Zapominania. Do nich należy ziemia. Czyż ci co pamiętają, nie kładą na trumny swoich bliskich ziemistej grudki z rodzinnych pól? A ci co zapomnieli, czy znają ścieżki do grobów swoich Piastów? Wszak ziemia to groby przodków. Dziś, w realiach pokoju tak dbamy o nią jak potrafimy, na ile wystarcza nam czasu, sił i Pamięci. Płonące znicze na kresowych cmentarzach są Jej strażnikami.
Czytaj więcej: Zbiórka zniczy na kresowe cmentarze (+ zdjęcia)
Wołyń 2016. ReGeneracja - relacja
Już po raz dziewiąty wolontariusze z całej Polski wzięli udział w akcji porządkowania polskich cmentarzy i miejsc pamięci na Wołyniu. W tym roku towarzyszyli dołączyli do nas młodzi Ukraińcy wraz z opiekunami. Tegoroczna akcja odbyła się w dniach 10-26 sierpnia. Kwaterowano w trzech miejscowościach, pracowano na terenie 18 nekropolii i miejsc pamięci, na kolejnych 4 zapalono znicze. Organizatorami projektu była Fundacja Niepodległości i Lubelska Wojewódzka Komenda OHP.
Radio Lublin o pracach na Wołyniu
Zapraszamy do wysłuchania relacji z Radio Lublin o pracach na wołyńskich cmentarzach
http://moje.radio.lublin.pl/juz-widac-efekty-pracy-wolontariuszy-na-wolynskich-cmentarzach.html
http://moje.radio.lublin.pl/wolynskie-cmentarze-juz-odnowione.html
Wołyń 2016 ReGeneracja - relacja w TVP Lublin
Zapraszamy do obejrzenia relacji w TVP Lublin o przygotowaniach do wyjazdu na Wołyń w 2016
http://lublin.tvp.pl/26435349/wyprawa-na-wolyn-uporzadkuja-groby