NOWE ŚWIĘTO PAŃSTWOWE - NARODOWE

Wojewoda Lubelski Lech Sprawka, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Prezydent Miasta Lublin Krzysztof Żuk, Dowódca 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej płk Rafał Miernik zapraszają na lubelskie obchody Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego w 103 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, które będą miały miejsce na Placu Litewskim 27 grudnia br.

Jednocześnie przypominamy, że 22 grudnia o godz. 12 na Placu Kochanowskiego w Lublinie nastąpi uroczyste otwarcie - inauguracja wystawy 22 poświęconej Zwycięskiemu Powstaniu Wielkopolskiemu.

 

Program 27 grudnia 2021 r:
12: 00 Rozpoczęcie uroczystości
* Przypomnienie przebiegu Powstania Wielkopolskiego.
* Wystąpienia zaproszonych gości.
* Uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

 

Ustanowienie nowego Święta Państwowego - 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.
23 listopada 2021 r. w historycznym miejscu, w dawnym poznańskim Hotelu Bazar, z którego w grudniu 1918 r. przemawiał Ignacy Jan Paderewski (światowej sławy artysta, wielki patriota i mąż stanu ur. 18 listopada 1860 w Kuryłówce, zm. 29 czerwca 1941 w Nowym Jorku), wzniecając powstańczą iskrę, Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę sejmową ustanawiającą nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. W swoim wystąpieniu Prezydent tak argumentował swoją decyzję „Święto to jest pomnikiem naszej pamięci i wdzięczności dla przodków za walkę i włączenie naszych ziem w granice odradzającej się Rzeczpospolitej. W roku 1918 marzenia naszych przodków przestały być dążeniami, a stały się rzeczywistością, walka o wolną Rzeczpospolitą była udziałem wielu osób i środowisk, to był wielki wspólny wysiłek Polaków, wysiłek ponad podziałami, którego wyjątkowym przykładem był powszechny udział w zwycięskim Powstaniu. W tym wyjątkowym dniu pamiętamy o postawie wielu pokoleń Polaków, którzy przez okres 123 lat zaborów, często z narażeniem życia, prowadząc działania organicznikowskie, pielęgnując ojczystą mowę, zachowując wierność tradycji i wierze ojców, przeciwstawiając się polityce wynaradawiania, troszcząc się o własność ziemi przodków i rozwój gospodarczy, w dogodnym momencie chwytając za broń, odzyskali upragnioną niepodległość. Pamięć Powstania Wielkopolskiego wymaga od nas stałej troski i zaangażowania, by heroizm i oddanie naszych przodków znalazły należne im miejsce w historii i szkolnych podręcznikach. Powstanie Wielkopolskie miało w sobie gen zwycięstwa i wolności, który nasi przodkowie nieśli przez pokolenia w drodze do wolnej Ojczyzny. Ustanowione święto pozwoli dzielić się tym genem zwycięstwa i wolności z wszystkimi Polakami”. Jako wyraz wdzięczności za podniesienie inicjatywy ustawodawczej i zaangażowanie się w doprowadzenie do ustanowienia święta, wręczono Prezydentowi RP statuetkę Dobosza Powstania Wielkopolskiego.

Informacja za Waldemar Podsiadły z-ca Dyr. Biura Wojewody Lubelskiego

 

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych
- lekcja historii

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...