PRZYWRACAMY BLASK ZABYTKOM NA KRESACH

FN 2018 Rudki kosciol parafialny oltarz glowny po konserwacji LRFundacja Niepodległości już od 10 lat odnawia zabytki polskiego dziedzictwa kulturowego na zachodniej Ukrainie. Początek dała w 2012 roku renowacja małej kapliczki w Satyjowie, a rok 2022 zakończyliśmy konserwacją fresków w kościele parafialnym w Drohobyczu. Ostatnio, z uwagi na skromny jubileusz tej aktywności, temat podjęły media.

Wywiadu dla Kuriera Lubelskiego udzielił Piotr Mazur koordynujący i nadzorujący prace konserwatorskie z ramienienia Fundacji Niepodległości:
- Zaczęliśmy od barokowej kapliczki z XVIII wieku, która stoi w szczerym polu we wsi Satyjów. Kapliczka z wielką pompą została oddana do użytkowania i powtórnie poświęcona. Wiadomość o naszym działaniu rozniosła się po okolicy i zaczęły się do nas zgłaszać instytucje kultury polskiej – opowiada Piotr Mazur.
- Potem przyszła kolej na kościół św. Stanisława w Krzemieńcu, cmentarz w Drohobyczu z końca XVIII w., gdzie spoczywa cała elita drohobycka, pracowaliśmy też w Rudkach (n/z), gdzie pochowany jest Aleksander Fredro, a także w Stanisławowie przy wyposażeniu kościoła. W końcu przyszła pora na kościół parafialny pod wezw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Św. Krzyża i Św. Bartłomieja w Drohobyczu – wylicza Mazur.
Całość materiału autorstwa red. Michała Dybaczewskiego, wraz z licznymi fotografiami, dostępna jest pod linkiem:
https://kurierlubelski.pl/dzieki-fundacji-z-lublina-freski-w-kosciele-w-drohobyczu-zyskaly-blask-zdjecia/ar/c13-17259827

Także na antenie Radia Lublin, w cyklicznym programie „Studio Wschodnie”, można było wysłuchać w niedzielę 5 lutego 2023 rozmowy Piotra Mazura z red. Tomaszem Nieśpiałem – dostępnej już pod linkiem:
https://radio.lublin.pl/2023/02/studio-wschodnie-190/


MKDIN logo WWWPrace wykonane zostały przez Fundację Niepodległości zgodnie z przyjętym programem określonym w odpowiednich dokumentacjach konserwatorskich, w ramach Programu MKiDN: Dziedzictwo kulturowe – Ochrona dziedzictwa kulturowego za granicą. Działania dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...