NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW POD OKUPACJA NIEMIECKĄ
24 marca ustanowiony został świętem państwowym na mocy ustawy Sejmu RP z 6 marca 2018 r. jako Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Dzień ten został wybrany dla upamiętnienia zbrodniczej egzekucji dokonanej przez niemiecką żandarmerię w Markowej, na Podkarpaciu, na rodzinie Ulmów. Niemcy zamordowali wówczas rodziców wraz z 6 dzieci oraz 8 ukrywanych przez nich Żydów. Kultywowaniem pamięci o Polakach ratujących Żydów w czasie okupacji niemieckiej zajmuje się otwarte w 2016 roku Muzeum im. Rodziny Ulmów w Markowej. Mimo, że na okupowanych ziemiach polskich za pomoc Żydom groziła kara śmierci ze strony niemieckiego okupanta, to Polacy stanowią największą liczbę w gronie odznaczonych medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, przyznawanym przez Instytut Jad Waszem. Poświadczona źródłowo liczba Polaków pomagających Żydom jest znacznie większa. Żydom pomagały pojedyncze osoby, całe rodziny i wioski, struktury niepodległościowego podziemia oraz specjalnie stworzone do tego celu organizacje, jak Rada Pomocy Żydom „Żegota”. Polskie Państwo Podziemne przekazywało również na Zachód informacje o niemieckich prześladowaniach i zbrodniach na ludności żydowskiej.
Zapraszamy w imieniu Organizatorów i własnym na lubelskie uroczystości związane z upamiętnieniem tego dnia. Program uroczystości poniżej.
24 marca 2023 r. Lublin:
09:00 Msza św. w Archikatedrze Lubelskiej. Po zakończeniu Mszy św. nastąpi złożenie kosza kwiatów przy obrazie bł. Marty Wołowskie).
10:00 złożenie wieńców przy tablicy pamiątkowej na kamienicy przy ul. Krakowskie Przedmieście 62, gdzie bł. Marta Wołowska spędziła młodość.
10:30 prezentacja wystawy "Siostry, […] matkami żydowskich dzieci. Siostry Franciszkanki Rodziny Maryi wobec Zagłady Żydów w czasie II wojny Światowej"; skwer przy Oddziale IPN w Lublinie, ul. Wodopojna 2.
10:45 projekcja filmu "Matusia- historia Matki Matyldy Getter"; siedziba Oddziału IPN w Lublinie, ul. Wodopojna 2.