mega888 MOTOCYKL ROYAL ENFIELD WYREMONTOWANY DZIĘKI WSPARCIU NIW-CRSO

MOTOCYKL ROYAL ENFIELD WYREMONTOWANY DZIĘKI WSPARCIU NIW-CRSO

 R-E_po_remoncie.jpg

Jeden z cenniejszych eksponatów Muzeum Polskich Sił Zbrojnych w Lublinie motocykl Royal Enfield WD/CO 350 z 1936 r. – wersja wojskowa został wyremontowany. Było to możliwe dzięki grantowi – szybkiej decyzji Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 PROO, Priorytet 5 Wsparcie Doraźne - Edycja 2023”.
Naprawa w ponad 80 letnim motocyklu objęła przede wszystkim sprzęgło – (m.in. uszkodzony koszyk sprzęgłowy i zniszczona tarcza sprzęgła). Z racji na leciwość eksponatu i związany z tym brak części zamiennych (oryginalnych - potrzeba dorabiania u rzemieślników) remont był nie tylko kosztochłonny, ale wymagał dużo wysiłku i zajął sporo czasu.

Trud się jednak opłacił - poniżej kilka zdjęć z naprawy oraz wyremontowanego eksponatu.

 

R-E_remont_1.jpeg

R-E_remont_2.jpeg

R-E_remont_3.jpeg

 R-E_remont_4.jpeg

Motocykl Royal Enfield WD/CO 350 z 1936 r. posiada poj. 346 cm3 i moc 10 KM; silnik jest jednocylindrowy, czterosuwowy; waga 171 kg.

Piecze nad nim – jak i innymi pojazdami z MPSZ (na Zach.) - sprawuje Grupa Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości. Bierze ona udział wraz z innymi pojazdami bojowymi w szeregu wydarzeń wspierających budowanie pamięci historycznej w naszym kraju np. Święto Strzelca Konnego w Hrubieszowie czy oprawa składania przysięgi wojskowej przez kolejne pododdziały 2 LBOT jak i poza jego granicami np. pod Monte Cassino. Każdy może dotknąć, a nawet zasiąść za kierownicą motocykla (oczywiście podczas postoju).

Dziękujemy dla Narodowego Instytutu Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego za szybką reakcję i bezcenne dla nas wsparcie.

PROO_zestawienie_1_plik_edytowalny_KOLOR.jpg

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...