mega888 PAMIĘTAJMY NIEZŁOMNYCH

PAMIĘTAJMY NIEZŁOMNYCH

 1_III_24.jpgDlaczego pozwoliłem sobie tak w tym roku zatytułować informację nt. Dnia Pamięci Niezłomnych Żołnierzach Wyklętych? Gdy nie fakt, że przekazywał je/alarmował prof. Andrzej Nowak* – jeden z najwybitniejszych historyków (nie tylko polskich) – trudno byłoby uwierzyć w informację co Ministerstwo Edukacji Narodowej usuwa – zamierza - z podstawy programowej nauczania historii. W szkołach podstawowych to m.in. rtm. Witold Pilecki, św. O. Maksymilian Kolbe, Danuta Siedzikówna „INKA”, Jan Karski, „Żegota”.
W tej sytuacji wypada zaapelować – pamiętajmy o Niezłomnych!

W kontekście tego Dnia Pamięci gorąco polecam Państwa uwadze artykuł "Ignacego Czwartosa pamięć i tożsamość" aut. Krzysztofa Nowosielskiego w DoRzeczy nr 2/560 (8-14 I 2024) s. 38-39. Dawno nikt tak prosto i przejmująco, a zarazem pięknie nie pisał o Niezłomnych Żołnierzach Wyklętych – tak jak Ignacy Czwartos przedstawia Ich w swoich obrazach (cyklach poświęconych tym Bohaterom).

Przedstawiciele Fundacji Niepodległości tradycyjnie zapalili białe i czerwone znicze na grobach i upamiętnieniach Bohaterów II konspiracji – podziemia antykomunistycznego w Lublinie i na Lubelszczyźnie (pomniki i grób sierż. J. Franczaka ps. „LALUŚ”. Na grobach D. Siedzikówny ps. „INKA” oraz F. Selmanowicza ps. „ZAGOŃCZYK” na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku oraz pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w tym mieście znicze zapaliła patriotyczna młodzież - wolontariusze Fundacji Niepodległości.
Fotorelacja na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2828-pamieci-niezlomnych-zolnierzy-wykletych-gdansk-i-lubelszczyzna

*Zachęcamy do lektury monumentalnego dzieła prof. Andrzeja Nowaka „Dzieje Polski”. Niedawno ukazał się najnowszy ich tom – VI (Potop i ogień 1632-1673).

Poniżej program lubelskich obchodów tego dnia. W imieniu organizatorów oraz oczywiście własnym serdecznie zapraszamy.

 prgrm_1_III_24.jpg

  do_prgrm_1_III_24.jpg

Napis_Rocznice_1_III_NDP_NZW.jpg 

Jan Fedirko, FN, 1 III 2024 r.

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...