75. ROCZNICA BITWY POD MONTE CASSINO – UDZIAŁ FUNDACJI NIEPODLEGŁOŚCI WRAZ Z HISTORYCZNYMI POJAZDAMI GRUPY EDUKACJI HISTORYCZNEJ W UROCZYSTOŚCIACH.

2019 05 17 65 379x640 W dniach 16-19 maja b.r. delegacja Fundacji Niepodległości przebywała na Monte Cassino biorąc udział w oficjalnych uroczystościach i wydarzeniach związanych z obchodami 75 rocznicy bitwy oraz prowadząc własne działania edukacyjne dla publiczności obecnej w miejscach obchodów. W uroczystościach brali udział weterani oraz przedstawiciele Rządu Rzeczypospolitej Polskiej oraz Sejmu RP: Prezydent Polski Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą, Prezydent Włoch Sergio Mattarellą, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Minister Spraw Wewnętrznych Joachim Brudziński, Szef Urzędu Ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Minister Jan Józef Kasprzyk, Pełnomocnik PRM ds. Dialogu Międzynarodowego Minister Anna Maria Anders, Dowódca Garnizonu Warszawa generał brygady Robert Głąb oraz inni goście. Na czele delegacji Fundacji stał Prezes Przemysław Omieczyński wraz z małżonką Lucyną zaś jej gros stanowili rekonstruktorzy z GEH.


Foto relacja z wydarzenia na tej stronie w zakładce Multimedia/Galeira:http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2096-fundacja-niepodleglosci-pod-monte-cassino-w-75-rocznice-bitwy 

Relacja w TVP https://www.tvp.info/43010288/monte-cassino-odkrywane-na-nowo-polskatowiecej
oraz
http://www.grubymozewiecej.pl/index.php/2019/06/14/monte-cassino-jakiego-nie-znacie/ 

 

 

W dniu 16 maja członkowie Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości przeprowadzili w jednym z miejsc pola bitwy (Domek Doktora i wzg. 593) lekcję historii dla harcerzy i rekonstruktorów oraz prezentowali pojazdy zabytkowe Fundacji przed klasztorem Benedyktynów w Cassino. Lekcji historii oraz prezentacji pojazdów towarzyszyło wielkie zainteresowanie. Żywą lekcję znakomicie uzupełniły wspomnienia weteranów 3 Dywizji Strzelców Karpackich. Dzięki transportowi weteranów na oryginalnych pojazdach GEH z tamtego czasu – patrz: http://www.fundacja-niepodleglosci.pl/9-dziaalno/aktualnoci/2086-75-rocznica-zwyciestwa-polakow-pod-monte-cassino-historyczne-pojazdy-w-oprawie-uroczystosci wzięli oni udział z członkami Fundacji w nagraniu filmu pt: Dojdziemy
W dniu 17 mają o godzinie 10 członkowie Fundacji Niepodległości w mundurach 2. Korpusu Polskiego wzięli udział w oficjalnych uroczystościach zaciągając wartę honorową przy pomniku generała Władysława Andersa w Cassino z udziałem wymienionych powyżej przedstawicieli Sejmu RP i Rządu RP.
Również tego dnia o godzinie 17 rekonstruktorzy Grupy Edukacji Historycznej we wspomnianym oryginalnym umundurowaniu z epoki wzięli udział w oprawie oficjalnej uroczystości. Zaciągneli wartę honorową przy pomniku 6 Pułku Pancernego w Piedimonte San Germano z udziałem wymienionych powyżej przedstawicieli Sejmu RP i Rządu RP.
Dnia 18 maja Przedstawiciele FN w oryginalnych mundurach 2. Korpusu Polskiego wzięli udział w oprawie oficjalnej uroczystości państwowej organizując wystawę pojazdów zabytkowych 2. Korpusu na polanie przy polskim cmentarzu wojennym. W uroczystości tej brali udział powyżej wymienieni przedstawiciele Sejmu RP i Rządu RP, weterani oraz liczni goście z Polski i z zagranicy.
19 maj członkowie Grupy Edukacji Historycznej w pełnym umundurowaniu wzięli udział w ceremonii złożenia wieńców i zniczy na polu bitwy. Ceremonia odbyła się przy pomniku 3 Dywizji Strzelców Karpackich oraz przy pomniku 4 Pancernego Pułku Skorpion, którego renowację próbuje przeprowadzić Fundacja.
W drodze powrotnej z ziemi włoskiej do Polski rekonstruktorzy Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości odwiedzili Ankonę o którą żołnierze polscy gen. Andersa toczyli boje w dalszej części kampanii na półwyspie Apenińskim a także Loretto. Zapalili tam tradycyjnie białe i czerwone znicze oraz tasiemką w barwach naszej flagi narodowej opasali krzyże na cmentarzu żołnierzy 2. Korpusu Polskiego. Należy podkreślić ważny epizod z tamtego czasu – uratowanie płonącej bazyliki. Czyn ten zyskał uznanie samego Papieża, który odznaczył polskich żołnierzy zaś dla gen. Andersa otworzył bramy Watykanu. Dzięki temu przyczyniał się skutecznie wraz ze Stolicą Apostolską do działań w interesie narodu polskiego. Niestety w sytuacji dokonanego już podziału stref wpływu przez wielkie mocarstwa miało to ograniczoną skuteczność.
Warto zwrócić jeszcze uwagę na fakt, że działania zbrojne w Italii były tak naprawdę II frontem w Europie. Historiografia sowiecka – dość często pokutująca jeszcze w świadomości nad Wisłą – próbuje deprecjonować ten teatr działań wojennych przypisując określenie II frontu walkom w Normandii i w dalszej kolejności Francji (północnej), i Beneluxie oraz oczywiście zach. Niemczech. Tymczasem atak aliantów na Sycylię zaś potem kontynentalna część Italii maił ogromne znaczenie gdyż nie tylko wyłączył z państw Osi nie tylko największego sojusznika Hitlera, ale wręcz zmusił go do uszczuplenia wojsk na froncie wschodnim w celu zajęcia Włoch. Moment był również nieprzypadkowy gdyż Alianci Zachodni uderzyli w momencie apogeum największej bitwy pancernej w historii pod Kurskiem – w lipcu 1943 r. W momencie kiedy Niemcy zaczęli zyskiwać przewagę strategiczną i przechylać szalę zwycięstwa na swoją stronę nastąpił desant na Sycylię. Hitler nakazał wówczas wstrzymanie działań ofensywnych i wycofał część wojsk do Italii.
Wracając do/pod Monte Cassino warto nadmienić, że Polakom przyszło jeszcze raz stoczyć walki z broniącymi wzgórz niemieckimi jednostkami Dywizji Spadochronowo-Pancernej „Hermann Göring”. Ta elitarna jednostka wojsk niemieckich po kilku miesiącach – w sierpniu 1944 r. - znalazła się w okolicach Warszawy i wzięła udział w tłumieniu Powstania Warszawskiego. Zaś Powstańcom Warszawskim zrzutów uzbrojenia i zaopatrzenia dokonywało lotnictwo alianckie z najbliższych lotnisk w… Italii.

Wyjazd, pobyt i aktywny udział w uroczystych obchodach 75. Rocznicy Bitwy pod Monte Cassino Grupy Edukacji Historycznej Fundacji Niepodległości wraz z oprawą oryginalnych pojazdów historycznych był możliwy dzięki wsparciu finansowemu uzyskanemu z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych , Poczty Polskiej i Agencji Mienia Wojskowego.
Za wsparcie i pomoc dziękujemy również dla Andrzeja Marca twórcy Fundacji Monte Cassino.

Tekst (relacja z pobytu) i foto Krzysztof Biela k(zakończenie Jan Fedirko;-), Członek Zarządu Fundacji Niepodległości - Szef Grupy Edukacji Historycznej.

UDSKiOR LOGO duze     AMW logo duzePoczta Polska logotyp bialy zolty na czerw 

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...