mega888 Rocznica Powstania Armii Krajowej

Rocznica Powstania Armii Krajowej

Dnia 14 lutego 1942 Związek Walki Zbrojnej rozkazem Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych, gen. Władysława
Sikorskiego przemianowano na Armię Krajową. Była najsilniejszą i najlepiej zorganizowaną armią podziemną działającą
w tamtym czasie w Europie. Kryptonimy: "Polski Związek Powstańczy", "Siły Zbrojne w Kraju". Pierwszym Dowódcą AK został generał Stefan Rowecki „Grot". Utworzenie AK było też ważnym momentem w jednoczeniu sił oporu w okupowanej Polsce pod jednolitym dowództwem i legalną władzą Rzeczpospolitej.

W tym dniu kiedy Fundacja Niepodległości zapala symboliczne znicze pamięci na lubelskich miejscach upamiętnienia – związanych z AK (zobacz galerię) pragniemy przypomnieć treść przysięgi składanej przez żołnierzy jedynej podczas II wojny światowej armii partyzanckiej stanowiącej część sił zbrojnych:

W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Maryi Panny, Królowej Korony Polskiej kładę swe ręce na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił - aż do ofiary życia mego.

Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej i rozkazom Naczelnego Wodza oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej będę bezwzględnie posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało. Tak mi dopomóż Bóg.

Takie słowa przysięgi składał każdy żołnierz Armii Krajowej.

Przyjmujący przysięgę odpowiadał:

Przyjmuję Cię w szeregi Armii Krajowej, walczącej z wrogiem w konspiracji o wyzwolenie Ojczyzny. Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku. Zwycięstwo będzie twoją nagrodą. Zdrada karana jest śmiercią.

Nie zapominajmy o prawdziwej historii Naszej Wolnej Polski!
Bez miłości do naszej ojczyzny znaczymy niewiele.

P.S. Pamiętajmy, że 14 luty to symboliczna data i nie należy jej kojarzyć z obcym naszej kulturze świętem zakochanych – przynajmniej tylko z nim, a raczej tak ważnym wydarzeniem w historii Polskiego Państwa Podziemnego.