mega888 "CO NAM PRZEKAZUJĄ ZESŁAŃCY SYBIRU?" VIII KONKURS MIĘDZYSZKOLNY

"CO NAM PRZEKAZUJĄ ZESŁAŃCY SYBIRU?" VIII KONKURS MIĘDZYSZKOLNY

I-mce-Wiktoria-Kotlinska-ZS-nr-1-w-Lublinie.jpeg W gościnnych progach XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru w Lublinie miał miejsce we wtorek 13 lutego br. uroczysty finał ósmej już edycji Międzyszkolnego Konkurs "Co nam przekazują Zesłańcy Sybiru”.
Konkurs odbywał się tradycyjnie w trzech kategoriach: literackiej, multimedialnej i plastycznej i na dwóch poziomach wiekowych (szkoły podstawowe i ponadpodstawowe oraz ośrodki wychowawcze).
Jak co roku ufundowaliśmy nagrody dla uczniów biorących udział w międzyszkolnym konkursie.
Wyniki konkursu na stronie organizatora – XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. Zesłańców Sybiru w Lublinie: https://www.27lo.lublin.pl/2024/02/13/wyniki-viii-miedzyszkolnego-konkursu-co-nam-przekazuja-zeslancy-sybiru/
W tym roku szczególnie zapadł w pamięć tradycyjny wykład Przewodniczącego Jury prof. dr. hab. Eugeniusza Niebelskiego (z Katedry Historii XIX wieku KUL JPII) “Krzyże na Syberii – znaki polskiej obecności”. Znakomite wystąpienie zilustruje tylko dwoma zdjęciami z galerii VIII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS "CO NAM PRZEKAZUJĄ ZESŁAŃCY SYBIRU?" – link poniżej.
Na foto 19, na poprzecznym ramieniu Krzyża widzimy wypisane w jęz. rosyjskim po prostu 1 przykazanie Dekalogu.
Zaś na foto 20 znajduje się Krzyż, który został wykuty przez kowala z ogniw łańcucha polskich katorżników na Syberii (znajdował się w tzw. polskim kościele w Kijowie).
Wszystko to już historyczne zdjęcia.
Niestety ruskie (same z siebie – w dyktaturach odczytuje się życzenia władzy na wyprzódki) po 24 II 2022 r. zniszczyli to wszystko. Co tylko znaleźli, wszelkie ślady Polskości na Syberii, a i związane z innymi nacjami – w ramach zemsty, za nie popieranie “akcji specjalnej Z”.

Fotorelacja z wydarzenia (aut. J. Fedirko) na tej stronie w zakładce Multimedia/ Galeria: https://www.fundacja-niepodleglosci.pl/multimedia/2821-viii-miedzyszkolny-konkurs-co-nam-przekazuja-zeslancy-sybiru

 

Jeszcze tylko krótkie dopowiedzenie historyczne na kanwie obchodów – również z 12 II br. Praktycznie nikt przy okazji rocznic deportacji - zsyłek nawet jeśli mówi nie tylko o Sybirze i Kazachstanie to nie wspomina o Besarabii. Wywózki na teren dzisiejszej Mołdawii są faktem historycznym. (można zapoznać się z nimi m.in. w Albumie przesiedleń ludności podczas II wojny światowej wydanym swego czasu przez IPN. Może dlatego, że pomimo całego tragizmu (mój Tato ledwo to przeżył - z pół roku w Mołdawii był jedną nogą po tamtej stronie) był to jednak najbardziej „lightowy” kierunek (przepraszam za określenie z języka młodzieżowego). Z punktu widzenia dzisiejszych wydarzeń warte to jednak odnotowania ponieważ tak moskale oczyścili teren pod dzisiejszy mega poligon w Jaworowie (na płn. od Lwowa; wysiedlono ludność praktycznie całego powiatu) - wówczas gigantyczną bazę wojskową RKKA do uderzenia Stalina na Hitlera. (Najkrótszą drogą na Kraków, związanie Niemców walką o kopalnie i huty na Górnym Śląsku, a w tym czasie rajd wzdłuż Wisły via Warszawa po Bałtyk). Hitlerowcy uprzedzili atak bo wiedzieli, że nie utrzymają takiej obrony, a ogromne ofensywne siły sowieckie nie były przygotowane do obrony, ale to już inna historia (w niekończących się problemach – jak to zaakcentował prof. E. Niebelski - Rzeczypospolitej z moskalstwem).

Tekst Jan Fedirko, FN; na zdjęciu Praca Wiktorii Kotlińskiej (z ZS nr 1 w L-nie im. Wł. Grabskiego) - laureatka I miejsca w kat. plastycznej konkursu.

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych 
- lekcja historii

2 Pulk Strzelcow Konnych
partner medialny

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...