mega888 Gen. CC Stefan Bałuk "Starba" odszedł na wieczną wartę

Gen. CC Stefan Bałuk "Starba" odszedł na wieczną wartę

Bauk Stefan Kubus StarbaDziś w Warszawie odszedł na wieczną wartę gen. Stefan Bałuk ps. Starba, Kubuś - jeden z ostatnich Cichociemnych. 15 stycznia 2014 obchodził swoje 100. urodziny.

Jako CC służył w Wydziale Legalizacji i Techniki Wywiadu Oddziału II Komendy Głównej Armii Krajowej, dowodzonym przez CC Stanisława Jankowskiego "Agatona" - zajmującego się produkcją fałszywych dokumentów i wywiadem. Specjalnością Stefana Bułaka była mikrofotografia.

Był także autorem wielu fotografii z okupowanej Warszawy - m.in. wykonywał zdjęcia służące przed Powstaniem Warszawskim do analizy niemieckich umocnień. W Powstaniu Warszawskim - w plutonie "Agaton" batalionu "Pięść" Zgrupowania "Radosław" na Woli, Starówce i Żoliborzu. Pozostał czynnym powstańczym fotografem - przyjaciele wspominali, że o swoją leicę dbał tak samo jak o broń. Odznaczony Krzyż Virtuti Militari za dostraczenie kanałami meldunku dowództwa obrony Starego Miasta do gen. Tadeusza "Bora" Komorowskiego (27 sierpnia 1944).

W styczniu 1945 uciekł z oflagu. Po powrocie do Warszawy wrócił do konspiracji i kontynuował służbę w "legalizacji". Dokumenty, które przygotowywał ocaliły wiele osób przed represjami NKWD. Aresztowany w listopadzie 1945, został skazany na wiele lat więzienia. Po amnestii w 1947 zarabiał na życie jako taksówkarz.

Po 1952 pracował w serwisie Centralnej Agencji Fotograficznej. Był aktywny w środowisku kombatantów. W 1957 - współautor pierwszego albumu fotograficznego o Powstaniu Warszawskim ("Miasto nieujarzmione").

Z jego inicjatywy w 2013 odsłonięto w Warszawie Pomnik Cichociemnych.

Cześć Jego pamięci!