mega888 Obchody rocznicy śmierci "Zapory"

Obchody rocznicy śmierci "Zapory"

7 marca przypada rocznica śmierci cichociemnego majora Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora” i jego sześciu podkomendnych. Tego dnia przedstawiciele Zaporczyków, środowisk żołnierzy Armii Krajowej oraz żołnierzy Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, a także społeczność Gimnazjum nr 9 w Lublinie, dumnie noszącego imię „Zapory”, uczcili pamięć legendarnego dowódcy AK na Lubelszczyźnie.

Delegacje różnych instytucji i organizacji złożyły wieńce i kwiaty przy pomniku majora oraz na jego symbolicznym grobie. W intencji zamordowanych w 1949 roku w mokotowskim więzieniu Żołnierzy Niepokornych – Hieronima Dekutowskiego, Stanisława Łukasika, Romana Grońskiego, Edmunda Tudruja, Tadeusza Pelaka, Arkadiusza Wasilewskiego i Jerzego Miatkowskiego odbyła się msza święta w kościele garnizonowym przy Alejach Racławickich, w której uczestniczyli kombatanci, przedstawiciele władz oraz uczniowie i nauczyciele Gimnazjum nr 9.

7 marca w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego odbyło się podsumowanie Wojewódzkiego Konkursu Historycznego "W hołdzie bohaterom", którego organizatorami są Gimnazjum nr 9 w Lublinie oraz Fundacja Niepodległości. Konkurs był poświęcony pamięci Żołnierzy Niepokornych, którzy w walce o wolną Polskę oddali Ojczyźnie najcenniejszy dar – swoje życie, a których ciała zostały zidentyfikowane w 2013 roku: Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”, Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka”, Władysława Borowca ps. „Żbik”, Henryka Borowy-Borowskiego ps. „Trzmiel”, Zygfryda Kulińskiego ps. „Albin”, Józefa Łukaszewicza ps. „Walek”, Henryka Pawłowskiego ps. „Henryk Orłowski”, Wacława Walickiego ps. „111”, Ryszarda Widelskiego ps. „Irydion”. Na uroczystość przybyli: pani Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania w Lublinie, pani Jolanta Misiak, dyrektor Wydziału Wspierania Rozwoju Edukacji (Kuratorium Oświaty w Lublinie), pan Zdzisław Niedbała z Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin, pani Teresa Misiuk, zastępca przewodniczącego Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” oraz przedstawiciele Zaporczyków i środowisk żołnierzy AK-WiN. Obecni byli też przedstawiciele instytucji, które objęły konkurs patronatem: pan Jacek Welter, prezes lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, dziennikarze TVP Lublin, Radia Lublin, Radia eR i wMeritum, a także fundatorzy nagród dla laureatów konkursu. Fundację Niepodległości reprezentował pan Piotr Gawryszczak, wiceprezes fundacji.

W części oficjalnej głos zabrali zaproszeni goście, którzy składali podziękowania organizatorom za samą ideę konkursu oraz wszystkim uczestnikom i ich opiekunom za zaangażowanie w przygotowanie prac konkursowych. Młodzież z Gimnazjum nr 9 w Lublinie przedstawiła montaż słowno-muzyczny pod tytułem „Wierny Polsce i sobie” poświęcony majorowi Hieronimowi Dekutowskiemu. Niespodzianką dla wszystkich obecnych były odwiedziny kaprala Wojtka, niedźwiedzia, który został adoptowany przez 2 Korpus Polski. W ten nietypowy sposób rekonstruktorzy, ubrani w mundury 2 Korpusu Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie oraz Wojtek - maskotka polskich żołnierzy we Włoszech, zachęcali młodzież do udziału w realizacji projektu z okazji Roku Żołnierzy Tułaczy, zainspirowanego przez Fundację Niepodległości. Goście mieli też okazję obejrzeć wystawę nagrodzonych prac konkursowych - literackich oraz plastycznych.