"KWARTA" 2(7)/2013

kwarta 7 okladka 01 wwwUkazał się nowy numer pisma historyczno-społecznego "Kwarta".

Numer jest poświęcony w głównej części losom polskich zesłańców i łagierników. Zapraszamy do zapoznania się ze spisem treści numeru i artykułem wstępnym autorstwa dr. Piotra Gawryszczaka.
Do pisma dołączony jest dodatek na DVD - film Ewy Szakalickiej „Wyrok śmierci” o mjr. Zenonie Jachymku ps. „Wiktor”.

W numerze prezentowane też są działania w ramach Roku Żołnierzy Wyklętych, zainicjowanego przez Fundację Niepodległości. Więcej informacji – na stronach internetowych www.fundacjaniepodleglosci.pl

www.facebook.com/RokZolnierzyWykletych
www.rokzolnierzywykletych.pl

Pismo można zamawiać w siedzibie Fundacji mailowo lub telefonicznie. Będzie też dostępne w wybranych księgarniach na terenie kraju.

 

 

 

Siódmy numer kwartalnika Fundacji Niepodległości – „Kwarta” jest poświęcony w głównej części losom polskich zesłańców i łagierników.

Pierwszym z opisywanych zesłańców jest arcybiskup metropolita warszawski Zygmunt Szczęsny Feliński, który za swój list do cara – sprzeciwiający się represjom po wybuchu Powstania Styczniowego – został aresztowany i skazany na dwudziestoletnie zesłanie w Jarosławiu nad Wołgą. Połączenie postawy patriotycznej z duchowością arcybiskupa, kanonizowanego w 2009, analizuje ks. Marian Duma.

O. dr. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, przeor klasztoru Karmelitów Bosych w Lublinie, w wywiadzie przeprowadzonym przez Kajetana Rajskiego, przedstawia losy innego słynnego zesłańca – Józefa Kalinowskiego. Skazany na katorgę za udział w Powstaniu Styczniowym – był Ministrem Wojny na Litwie – ofiarnie opiekował się współtowarzyszami niedoli. Zahartowany nad Bajkałem w swojej postawie duchowej, obrał po zesłaniu drogę posługi kapłańskiej, która wyniosła go na ołtarze. Został kanonizowany w 1991 przez Jana Pawła II, pod swoim zakonnym imieniem – Rafał.

Dwa teksty dotyczą żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego skazanych na więzienie w sowieckich łagrach w okolicy Borowicz. Aleksandra Arkusz szczegółowo przedstawia funkcjonowanie machiny Gułagu w tamtym rejonie. Władimir Krasnow – rosyjski pisarz i dziennikarz – opisuje emocje weteranów Armii Krajowej odwiedzających po latach miejsce swojej łagierniczej niewoli.

Kazimierz Kaczkowski publikuje wspomnienie swojej drogi przez łagry Kazachstanu, gdzie przeżył krwawo stłumiony bunt więźniów. Gdy w grudniu 1955 wrócił do kraju po 11 latach więziennej tułaczki, nie potrafiła go rozpoznać jego własna matka.

Opis Powstania Styczniowego w województwie lubelskim jest kontynuacją przedruku książki Stanisława Zielińskiego Bitwy i potyczki powstania 1863-1864 r. (Rapperswil, 1913)

Związki rtm. Witolda Pileckiego z Wilnem prezentuje obszernie Krzysztof Tracki. Osobie Karoliny hr. Lanckorońskiej poświęca swój tekst Aleksander Baranowski – po lekturze jej Wspomnień
wojennych, autor stwierdza, że „odwaga i męstwo, to nie sprawność fizyczna i siła. To przede wszystkim potęga ducha.”.

Historię uwięzienia rodziny Bolesława Bieruta przez żołnierzy podziemia niepodległościowego na Lubelszczyźnie przedstawia Karol Litwin.


W numerze prezentowane też są działania w ramach Roku Żołnierzy Wyklętych, zainicjowanego przez Fundację Niepodległości. Więcej informacji – na stronach internetowych www.fundacjaniepodleglosci.pl

www.facebook.com/RokZolnierzyWykletych
www.rokzolnierzywykletych.pl

2 Pulk Strzelcow Konnych
2 Pułk Strzelców Konnych
- lekcja historii

FE PL na jasne tlo 240

FUNDACJA NIEPODLEGŁOŚCI
ZOSTAŁA UHONOROWANA NAGRODĄ
XXV FORUM EKONOMICZNEGO
W KRYNICY

DLA ORGANIZACJI POZARZĄDOWEJ
EUROPY ŚRODKOWO-WSCHODNIEJ

(2014)Logo sklepNagroda Prezydenta RP 200GEHBohater NKDrok zolnierzy wykletych

 

Logo RZT

 

300x600 tlo 

raze z ulraina logo3

YouTube logo full color

logoCK

Adam Plakat 1 proc 2018 FB 300x300

PROSIMY O WSPARCIE 1%
DLA CHOREGO DZIECKA
NASZYCH PRZYJACIÓŁ
KRS: 0000037904
CEL: 14622 ADAM WACHOWICZ

Dzięki za pomoc!
Może się przydamy dziecku...